Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

potrebujeme vedieť gramatiku?

Úvod Úvodpotrebujeme vedieť gramatiku?

 

Prečo príliš veľa gramatiky škodí?

 

 

Na škole sme boli zvyknutí na poučky, komplikované názvy napr. všetkých časov a more cvičení, ktoré sme mali na domácu úlohu. Výsledkom bol blok rozprávať, rozmýšľali sme nad gramatikou, nevedeli, napr. aký čas použiť ako sa volá...a kým sme sa vyjadrili, šanca už bola preč...

 

 

 

 

   
                 

 

 

Ako je to správne?

 

 

Deti opakujú celé vety naspamäť a vedia z praxe kontext a kedy ich použiť. Gramatika ich nezaujíma, ani ju nepotrebujú. Angličtina má cca 80 vetných vzorov, ktoré tvoria základ jazyka. Stačí sa naučiť napr. vzor I am ...ing.  Nie je dôležité ako sa volá menovaný čas, proste ing forma je o situácii, ktorú práve vykonávam ja alebo iné osoby. 

Skúšam použiť vetný vzor vo všetkých osobách, až kým som si nie istý (10 až 20 viet). Vždy si zvolím len jedno použitie vetného vzoru. Keď napr. cvičím ing formu pre aktuálnu prítomnosť, nevšímam si, že tým môžem vyjadriť aj plánovanú aktivitu v budúcnosti. postupne sa cvičím v rýchlosti a plynulosti viet. Vety vyslovujem nahlas a neskôr si príklady napíšem.